Több, mint aminek látszik

2024. október 11. 20:44 - Ádám (Ben)

Pusztításra programozva

Amikor még általános iskolás koromban eltöltöttem két hetet a Németországba szakadt nagybátyámnál, egy ottani strand bazár részén szembesültem a rettenetes ténnyel, hogy egy néhány állványból és kirakatból álló részen több amerikai játék lelhető fel, mint Miskolc összes akkori játékboltjában együttvéve. Annyi GI Joe-t, Transformerst, He-Man és egyéb akció figurát még életemben nem láttam együtt egy helyen, mint akkor, de különösen felkeltette a figyelmem egy szép nagy doboz, amely több figurát rejtett magában, szép cizellált betűi pedig a Devastator feliratot hirdették a már ismert Transformers logó mellett. Mint minden magyar gyerek akit arra neveltek, hogy építse a szocializmust, jómagam is erős késztetést éreztem a munkagépekké alakuló gyilkos robotok megszerzésére, de a játékok ár címkéje és nagybátyám totális érdektelensége irányomban ezt is majd a jövőbeli Ádámka (vagyis Ben) feladatává tette, hogy idővel meglepjem egy ilyennel a jó mélyen bennem elfojtott gyermeket. A saját pszichózisom helyett azonban most foglalkozzunk cikkem mai tárgyairól, a Devastator nevű óriás Álca robotot alkotó Szerkesztettekről.

084344fb1a12faa484a68e16339d6a31.jpg

 Devastator vagyis a Pusztító, egy rendkívül erős harcos, és ebben az értelemben a Szerkesztettek (Constructicons) összeolvadása egy hatalmas siker. Mentálisan viszont jóval kevesebb, mint az alkotórészei összessége. A Pusztító primitív lényében csak azok a gondolatok és cselekedetek vannak jelen, amelyekben az összes alkotóelem egyetért, ez pedig pusztító dührohamokhoz vezet, mivel amúgy is ritkán értenek egyet másban, mint a zabolátlan tombolásban. Tekintettel a Pusztító e dühkitöréseinek hatalmas erejére, Megatronnak abszolút nem lehet oka panaszra. A Pusztító nevű Álca kombinálódott óriás robotot általában a következő harcosok alkotják:

Scrapper (vezető) – jobb láb

Hook – felső test

Bonecrusher – bal kar

Long Haul – alsó test

Mixmaster – bal láb

Scavenger – jobb kar

Néhány kontinuitásban az elrendeződés és a tagok olykor változnak, vagy felcserélődnek.

A Pusztító a franchise lassan 40 éves történelmében szinte állandó hellyel rendelkezik bír, és mint az első combiner robot, úttörőként szolgált a későbbi ilyen csapatok számára – pont megfelelő feladat egy hat tagú munkagép-flottának!

01fb0b7f685403b5e754154238ef585f.jpg

Pusztító, a Transformers sorozatban, eredetileg a G1 (Generation 1) univerzumban jelent meg, amely 1984-ben indult el. Az első combiner Transformer-karakterként Devastator a Constructicons, vagyis Szerkesztettek nevű Álca robotok alcsoportjának összeolvadásával jön létre. Pusztító nem csak a sorozatban, hanem a képregényekben, játékokban és animációs filmekben is megjelent. Nyomtatott formában (képregényekben és könyvekben) többféle verziója is létezik a karakternek, attól függően, hogy melyik történetet vagy univerzumot követi. Az animációs filmekben és a televíziós sorozatokban szintén különböző verziók jelennek meg, amelyek a karakter jellemzőit és külsejét változtathatják. Műanyagban, vagyis játék formájában, számos különböző Devastator figura jelent meg az évek során. Ezek a játékok lehetnek részei a fő Transformers játékvonalaknak vagy különálló kiadások is lehetnek, amelyek a karakter ikonikus formáját ábrázolják, de sokszor teljesen felrúgják a szabályokat és elképesztő módokon mutatkoznak be. Pusztító egy olyan ikonikus alakváltó karakter, amelynek hosszú és gazdag története van a Transformers világában. Az idők során több verziója és interpretációja született, de mindig egy brutális erejű és elrettentő jelenség maradt ebben a franchise univerzumban.

1a28c5f05adaee078525371b85a98be0.jpg

Ahogyan sok más korai G1 Transformers esetében, Devastator is egy Diaclone játékként kezdte földi pályafutását. A legeslegelső tervek szerint még öt tag alkotta volna a hatalmas robot monstrumot, de a szerkezet instabilitási problémái indokolták egy hatodik alkotóelem betervezését a gépezetbe. A galériában az első képek között megtalálhatjátok ezt a prekoncepciót és a végleges gyártásba kerülőt is, amely ekkor még kék és piros színekben pompázott.

A Diaclone figurák két különböző színösszeállításban voltak elérhetők, a csapat felének állandóan sárga-narancs színe volt, amit a valós életben használt építőgépeken láthatunk. A járművek egy csomagban voltak elérhetők, hogy a szuper kreatívan elnevezett Build Robo-t alkossák, amelyet előbb a már említett szettben majd később egyenként lehetett megvásárolni. Ha hozzám hasonlóan szereted a Transformers világát, valószínűleg láttad már ezeket a színösszeállításokat - már több alkalommal használták őket hamisított Devastator figuráknál is.

A Build Robo 1985-ben került kiadásra az Egyesült Államokban a Transformers játékvonal részeként, mint a jól ismert Devastator. Itt is elérhető volt hat egyedi Constructiconként - Hook, Scrapper, Long Haul, Mixmaster, Scavenger és Bonecrusher - vagy egy dobozkészlet formájában. Devastator volt az első összeállított robot, amely megjelent az amerikai piacon, és ennek köszönhetően a gyermeki igények tárgya volt. Az új színösszeállítás - egy halványzöld alapon az Álca lila - talán kevésbé színpompás robotot eredményezett, de olyan egységes egészet alkotott, amelyhez kevés más összeállított robot tudott felérni. Az egyetlen fizikai változás az volt, hogy a kézrészekben található rakétakilövők rugói balesetvédelmi okokból gyengébbek voltak, ami azt jelentette, hogy csak a japán gyerekek vagy a japán játékokat gyűjtők juthattak olyan Devastatorhoz, amely komoly Rocket Punch funkcióval rendelkezik.

71mjugfrh2l.jpg

Mint az első összekapcsolódó robot, a Devastator számos kialakítási megoldást alkalmaz, amelyek később általánossá váltak... és néhány olyat is, amelyek nem. Ahogy későbbi összekapcsolódó robotok esetén, a Devastator is olyan külső részeket tartalmaz, amelyeket hozzá lehet adni a végtagokhoz, a fejhez és a mellvérthez. Ezek a figurák viszont csak egy helyes konfigurációban tudnak Devastatort formálni. Később mód volt arra, hogy az őt követő combiner robotokat bármilyen konfigurációban össze lehessen építeni, vagyis egy kart alkotó robotot lábrészként is fel lehet használni. Itt azonban még szó sem lehet erről, mivel a Devastatort alkotó robik jelentősen eltérő csatlakozókkal rendelkeznek.

Devastator gyakran szerepelt a G1 rajzfilmben, ahol Arthur Burghardt volt a szinkronhangja, aki egyben a GI Joe Destro eredeti hangja is volt. Valójában annyira gyakran szerepelt, hogy sokszor ellentmondásos módon használták fel. A Constructiconokat a G1 sorozat gyártási terveiben és úgymond sorozat bibliájában a „nincs egyértelmű eredetük” kategóriába sorolták... ami talán azért van, mert végül három eredetük lett. A harmadik évadban, és a G1 idővonal legrégebbi pontján, ők voltak azok az Álcák, akik Megatron építették. Igen jól olvasod. A második évadban, a „Omega Supreme Titka” című részben, békés, nem Álca, hanem Autobot Szerkesztettek voltak, akiket Megatron agymosott, hogy lerombolják saját teremtésüket, a Kristályvárost, és átalakították őket Devastatorrá, hogy ellensúlyozzák Omega erejét. Itt létezett a csapatnak egy hetedik, Autobot tagja, Hauler, akit Megatronnak nem sikerült elfognia. Végül, a hivatalos rajzfilmes idővonalban, a Szerkesztetteket Megatron építette a Földön az első évad „Heavy Metal War” című epizódjában, erősítésként a Dinobotok által jelentett fenyegetés ellen.

eel7swvxyaapnkr.jpg

Ahogy sok más G1 karakter esetében, Devastator a Pusztító közönségkedvenc felbukkanása 1986-ban történt a Transformers animációs mozifilmben. Devastator Megatron aduásza volt az Autobot város ostromában, könnyedén áttörve az Autobot védelmet, egészen addig, amíg Optimusz meg nem érkezett a Dinobotokkal. Devastator továbbra is kemény harcot vívott velük.

A képregényes Marvel G1 kiadásokban Devastator, nem jelent meg túl gyakran - a Marvel képregények gyorsan váltogatták a szereplőket, hogy minél több játékot fókuszba helyezzenek. Azonban a Marvel G1 Devastatornak megvan az az előnye a rajzfilmessel szemben, hogy egyértelmű eredete van! Sokkoló (Shockwave) teremtette, aki ellopta a Teremtő Mátrixot, a Szerkesztettek összekapcsolódtak, hogy Pusztítót formáljanak és visszaverjék az Autobotokat, miközben Fülelő (Soundwave) megpróbált most először, négy millió év után kapcsolatba lépni a Kibertronnal. Bár Pusztító túlságosan butának bizonyult ahhoz, hogy sikeresen szembe szálljon az Autobotokkal, és még akkor is, ha Fülelő kommunikációs eszköze megsemmisült, a küldetése sikerrel járt. Ezután Devastator csak kétszer jelent meg az Egyesült Államokban: egyszer, amikor az Autobotok megküzdöttek az szerkesztett robottal, hogy megtanulják, hogyan alkalmazzák ezt a technológiát a saját Aerialbotjaikra, és egyszer a GI Joe vs. Transformers történetben. Volt néhány kizárólag az Egyesült Királyságban megjelent epizód is, amelyekben a Constructiconok, képtelenek az összekapcsolódásra, de megpróbáltak egy másolatot készíteni a Pusztítóról. De Acélfej (Ironhide) és Űrdongó (Bumblebee) meg tudta állítani a Szerkesztetteket, mielőtt ez a másolat összeállhatott volna.

A G1 korszakban néhány további Devastator játék is megjelent. Devastator az egyike volt azoknak a Transformers alakoknak, amelyeket Decoysként formáltak meg, és 1987-ben csomagoltak be a kártyás Transformers játékokhoz. Ezek a Decoys játékok kisebb méretű figurák voltak, amelyek a főbb karaktereket ábrázolták, és a Transformers sorozat élményét fokozták azzal, hogy további karaktereket adtak a kínálathoz. Devastatorként Decoy változata egy további gyűjthető verziót kínált a ikonikus összekapcsolódóból.

raf_360x360_075_t_fafafa_ca443f4786.jpg

Devastator, mint a G1 korszak sok robotja szintén megjelent Action Master változatban is, ami azt jelentette, hogy a mérete megegyezett a többi, 4 hüvelykes Transformers figuráéval, és nem lehetett átalakítani. Így a Szerlesztettek kis méretű, végtag formájú entitásokká váltak, és képtelenek voltak összekapcsolódni Devastatorrá. Én nem igazán szeretem az Action Master szériát, mert ebben pont az alakváltók lényege, az alakváltás képessége vész el, de tény, hogy sok érdekes és izgalmas játékszett megjelent ebben a felhozatalban, és Ebayen jó áron a mai napig sokat lehet találni bontatlanul.

És természetesen ott van a Generation 2! A G2-ben megjelent a G1 Devastator játék egy sárga színben, valamint egy kissé élénkebb, kevésbé kékes lila színben megjelenő robotot adott hozzá a kínálathoz. Egy későbbi változtatás során hozzáadtak egy igazán gyönyörű narancssárga Devastatort a palettához, de ez csak a KB Toy üzletekben jelent meg!

Miután a G1 véget ért, Devastator mint karakter és fogalom alvó állapotba került a Beast Wars és Machines korszakban. Egy építőipari járműveken alapuló összekapcsolódó robot jelent meg a Car Robots/Robots In Disguise (2001) sorozatban, amit Build King/Landfill néven ismertek. A Pusztító valódi tiszteletadása a Transformers Armada sorozatban a Scavenger karakterrel történt. A karaktert az egyik Constructiconról nevezték el, és az Álcáktól átállt az Autobotokhoz. A japán Micron Legend TV sorozatban a karakter még „Devastor” néven szerepelt, ami a G1 Devastator japán neve.

A következő év sorozata, a Transformers Energon, kiemelt szerepet szánt az összekapcsolódásnak, mint a sorozat központi eleme. A sorozat végén három klasszikus Scramble-stílusú összekapcsolódó robotot vezettek be, közülük az egyik a Constructicon Maximus. A klasszikus Devastatorral ellentétben ez egy öt darabból álló összekapcsolódó robot, amelynek végtagjai teljesen cserélhetőek a saját maguk és a másik két fajtája, a Superion Maximus és a Bruticus Maximus között. Eközben a Transformers Universe sorozatban két G1 Devastator figura készült. Az egyik a Robots In Disguise Build Team formáira épült, a másik pedig egy Micromaster összekapcsolódó robotokból álló szett, amelyet Decepticon Sixbuildernek neveznek, és korábban Japánban voltak kizárólagosan elérhetők, mielőtt a KB Toys exkluzív kiadásaként Devastator néven megjelentek.

Amikor a képregény kiadási jogok átkerültek az IDW-hoz, az új kontinuitás követte azt a sémát, hogy Devastator lett az első teljesen sikeres összekapcsolódó robot - bár korábban próbálkoztak már. A hat elmének ilyen módon való összekapcsolódását a Constructiconok közös, ironikus vágya, a pusztítás tette lehetővé. Devastator jelentős szerepet játszott az All Hail Megatron történetszálban, ahol Megatron egyik legfélelmetesebb fegyvere volt, amit az emberiség ellen fordítottak. Évekkel később Scrappert, az egyik Szerkesztettet meggyilkolta Spike Witwicky, hogy megakadályozza a Pusztító újbóli összekapcsolódását. Ez azonban nem állította meg a csapatot, akik visszaszerezték társuk testét, hogy újra összekapcsolódjanak. Bár jelentősen lelassultak, de a Pusztító újra összeállt.

Évekkel később, a Robots In Disguise képregények oldalain, Pusztító az Álcák által kidolgozott átfogó terv részeként szerepelt, hogy elfoglalják Kibertront a háború látszólagos vége után. Az eredetileg Scrapper helyére kiválasztott helyettesítő végül maga Megatron lett volna, de a kombináció mentális hatásai miatt a folyamatot először tesztelni kellett. Bombshell - aki az IDW folytatásban Shockwave és Jhiaxus kombinációkutatásain alapuló Devastatort hozta létre - kényszerített egy Autobotot, Prowl-t, hogy legyen Devastator központi magja. Az Autobot végül visszanyerte a kontrollt a kombináció felett, és miután a z Álcák tervet megakadályozták, a Szerkesztettek úgy döntöttek, hogy Prowl (Portyázó, aki amúgy a kedvenc autobotom) mellett maradnak, mert vonzó volt számukra a logikán alapuló elméje. Végül a „Prowlastator” formálódott, technikailag Autobotnak beszámítva.

devastator_2014_v2_8_lg.jpg

A Pusztító és kalandjai ezen a ponton természetesen még korántsem értek véget. A karaktert Michael Bay is felhasználta a filmjében, egy elég látványos kombinációt létrehozva, de a figura tényleg kimerült az eszetlen rombolás bemutatásában. Amíg a Legacy szériában várok egy kiadásra, addig nagyon elgondolkodtam egy 3rd party Jinbao változat beszerzésén. Igény esetén szívesen bemutatom majd.

Én Ben voltam, sziasztok!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kibertron.blog.hu/api/trackback/id/tr9218706404

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Több, mint aminek látszik
süti beállítások módosítása